شماره تماس: 88654318

اندرکنش خاک و سازه

 • اندرکنش خاک و سازه

  اندرکنش خاک و سازه

  تصور کنید که یک سازه بروی تکیه گاه کاملا صلب قرار دارد. به عبارتی این تکیه گاه هیچ گونه انعطافی در جهت های افقی، عمودی و یا دورانی ندارد. مسلما در چنین شرایط تکیه گاهی، تمام بارهای دینامیکی اعمال شونده بین تکیه گاه و سازه رد و بدل می گردد و هیچ مقدار از انرژی بار دینامیکی در انتقال بین تکیه گاه وسازه، تلف نمی شود. این بار دینامیکی میتواند زلزله، انفجار، امواج دریا و... باشد.

  اما در حقیقت تمام بار دینامیکی از تکیه گاه به سازه منتقل نمی شود و بدیهی است که بخشی از انرژی آن مستهلک می گردد چرا که طبیعت تکیه گاه سازه های ساختمانی که معمولا خاک بکر زمین می باشد، با فرض تکیه گاه صلب تفاوت دارد. ماهیت خاک انعطاف پذیر است و میتواند حین انتقال بارهای دینامیکی آزادی حرکت هایی جزئی در جهت های مختلف داشته باشد.

  به منظور درک بهتر این موضوع کافی است شرایط یک دونده را بروی یک زمین سفت با حالتی که دونده قرار است بروی ماسه های خیس ساحلی قرار داشته باشد، مقایسه کنید. واضح است دویدن بروی ماسه های ساحلی انرژی بیشتری صرف می کند.

  بنابراین فرض تکیه گاه صلب برای محاسبه بارهای دینامیکی وارد بر سازه، قدری دست بالا بوده و میتوان به منظور امکان در نظرگیری استهلاک بارهای دینامیکی اعمال شونده، از اندرکنش خاک و سازه (SSI) استفاده نمود. در نظر گیری انرژی تلف بارهای دینامیکی میتواند به طراحی اقتصادی سازه های مهندسی منجر شود. این موضوع مورد تایید آیین نامه های طراحی سازه نیز می باشد.

 • اندرکنش خاک و سازه
 • اندرکنش خاک و سازه
 • اندرکنش خاک و سازه
جهت اطلاع از اخبار شرکت می توانید در خبرنامه ثبت نام کنید